Pokrzywa i jej lecznicze wlasciwosci

Jest jednym z najciekawszych leków, jakie stworzyła natura. Pokrzywa, powszechnie uznawana za chwast, już w czasach starożytnych była z powodzeniem wykorzystywana w walce z licznymi schorzeniami.

Ta roślina lecznicza do dziś cieszy się wielką popularnością, a coraz szersza wiedza na jej temat sprawia, iż z jej mocy korzystamy coraz lepiej. Co warto wiedzieć na temat pokrzywy i jej leczniczych właściwości?

Pokrzywa to to cenne źródło takich substancji, jak garbniki, chlorofil czy kwasy organiczne. W liściach tej rośliny nie brak też witamin, takich jak witamina A, C, E czy witaminy z grupy B, oraz składników mineralnych, wśród których pojawiają się tak ważne dla naszego zdrowia substancje, jak fosfor, mangan, potas, krzem i żelazo.

medycyna zdrowie pokrzywy
W medycynie naturalnej ta roślina lecznicza cieszy się popularnością przede wszystkim jako skuteczny środek moczopędny.

Wiadomo też, iż pokrzywa ma dobry wpływ na proces przemiany materii, dzięki czemu może pomagać nam przy wielu problemach związanych z trawieniem.

Pokrzywa wspiera nas w walce ze stanami zapalnymi, pomaga nam przy problemach z reumatyzmem, może się też okazać ważnym elementem w działaniach mających zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę. Zewnętrznie napar z tej rośliny wykorzystuje się przy walce z bólem gardła oraz różnego rodzaju schorzeniami skóry. Wywar z pokrzywy świetnie sprawdzi się też jako naturalny kosmetyk, idealny przy takich problemach, jak wypadające czy osłabione włosy.

Jako roślina lecznicza, pokrzywa wykazuje się sporą uniwersalnością. Warto też zapamiętać, iż ten dar natury może być z powodzeniem wykorzystywany jako przyprawa. Ziele pokrzywy rewelacyjnie sprawdza się jako dodatek do ryb oraz sałatek, można je też wykorzystać podczas przyrządzania potraw z jajkiem w roli głównej (np. omletów).

Poprzedni artykułCzym jest niepłodność i jak z nią walczyć?
Następny artykuł5 powodów dla których powinniśmy jeść jajka