Sport jest niezwykle ważny w naszym życiu. Dzięki aktywności fizycznej jesteśmy sprawniejsi, poprawia się kondycja naszego organizmu i czujemy się lepiej. Jednak każdy sport niesie ze sobą pewne ryzyko – ryzyko wystąpienia kontuzji.

W wielu wypadkach nie mamy wpływu na to, co się wydarzy. Możemy jednak podjąć pewne działania, które pomogą zminimalizować ryzyko kontuzji.

Rozgrzewka

Po pierwsze, trzeba pamiętać o tym, jak ważną rolę odgrywa rozgrzewka. Tak naprawdę rozpoczynanie ćwiczeń czy gry nie powinno się odbywać bez odpowiedniej rozgrzewki. Ciało, które nie jest przygotowane do treningu, jest zdecydowanie bardziej narażone na kontuzje i różne urazy. Taką rozgrzewkę trzeba dostosować do rodzaju uprawianego sportu. Trzeba rozgrzać odpowiednie partie ciała, mięśnie i stawy. Koniecznie trzeba na nią poświęcić odpowiednią ilość czasu, nie spieszyć się i wykonywać poszczególne ćwiczenia dokładnie.

Ekwipunek – obuwie

jak-zapobiegac-kontuzja

Po drugie, potrzebne jest odpowiednie wyposażenie. Szczególnie istotne jest obuwie. Musi być ono dostosowane do naszej budowy, uprawianego sportu, ale też warunków pogodowych i nawierzchni. Stabilne obuwie pozwoli nam ochronić stopę czy kostkę przed jakimś urazem. Solidne obuwie sprawi też, że nie będziemy się ślizgać na trudniejszej nawierzchni.

Ochraniacze

ochraniacze zapobieganie kontuzjąWarto również wyposażyć się w ochraniacze. Pozwalają one zabezpieczyć przed kontuzją piszczele, kolana czy łokcie. Porządne ochraniacze to obowiązkowe wyposażenia zwłaszcza przy tych bardziej niebezpiecznych sportach. Takie działania z pewnością pozwolą nam uniknąć kontuzji, które uniemożliwiłyby dalsze treningi.

Zdrowie fizyczne i stan psychiczny człowieka są ze sobą ściśle powiązane.

Poprzedni artykułSekret obojętności i zdystansowania lekarzy
Następny artykułPomocna dłoń w depresji