Jak się nie odwodnić podczas treningów

Ćwiczenia są bardzo ważne dla organizmu człowieka i jego zdrowia. To dzięki takim regularnym ćwiczeniom można utrzymać kondycję, poprawia się sprawność i wydolność organizmu.

Dzięki temu wzmacniamy poszczególne narządy i układy oraz zapobiegamy powstawaniu pewnych chorób. Jednak do ćwiczeń trzeba też podchodzić z rozsądkiem. Intensywny trening mógłby doprowadzić między innymi do odwodnienia. Jakie są tego objawy?

Pierwsze objawy odwodnienia

Płyny tracimy z organizmu przede wszystkim w postaci potu. A im intensywniejsze i dłuższe ćwiczenia, tym większa utrata płynów następuje. Tracimy je również poprzez wydychane powietrze.

Kiedy organizm się odwodni, odczuwamy zmęczenie, ospałość, bóle głowy, brak apetyty, nudności. Ćwiczenia wydają się być coraz trudniejsze i bardziej męczące. Jest to oznaka tego, że w organizmie brakuje płynów i trzeba je uzupełnić. Ale co w takim razie robić, by nie doszło do takiej sytuacji.

woda niezbędny element w treningu sportowców

Dzienne zapotrzebowanie na wodę

Najważniejsze jest to, by pić odpowiednio dużo i często. Każdego dnia powinniśmy uzupełniać poziom płynów w organizmie. Dlatego trzeba pić od 1, 5 do 3,0 litra wody dziennie. Najlepiej przeliczyć sobie około 30 ml na kg masy ciała.  Szczególnie ważne jest też to, by pić w czasie samego treningu. Trzeba znajdować czas na regularne przerwy i nawadniać organizm.

Osoby uprawiające sport mają zwiększone zapotrzebowanie na wodę!

Osoby, które trenują bardziej intensywnie powinny pić specjalne napoje dla sportowców wzbogacone w różne minerały, które poprawiają wydolność organizmu. Odwodnieniu pomaga też zapobiegać sól, która pojawia się w potrawach, gdyż zatrzymuje wodę w organizmie. Dzięki temu trening stanie się bezpieczniejszy.