Wszystko o bezpłodności i jak ją leczyć

Większość par marzy o poczęciu i wychowywaniu potomstwa. Nie da się jednak ukryć, że na drodze do zostania rodzicem wiele par napotyka niemałe trudności. O problemie z poczęciem można mówić, jeżeli para mimo regularnego rocznego współżycia nie doczekała się ciąży.

Problem niepłodności w XXI wieku

Nie da się ukryć, że problem niepłodności dotyka coraz większą rzeszę kobiet i mężczyzn. Przyczyn niepłodności jest bardzo wiele. Bywa tak, że kilka niekorzystnych czynników nakłada się na siebie powodując problemy z poczęciem. W przypadku mężczyzn przyczyną niepłodności może być niska jakość nasienia. Nie da się ukryć, że szybki tryb życia, stres oraz złej jakości dieta w bardzo negatywny sposób wpływają na jakość plemników.

Problemy kobiet

W przypadku kobiet bardzo często w zajściu w ciążę przeszkadza zespół policystycznych jajników oraz kłopoty z tarczycą. Bywa, że za niepowodzenia odpowiadają mutacje genetyczne. Każda para, która ma trudności z poczęciem dziecka powinna udać się do specjalistycznej poradni leczenia niepłodności. Tam uzyskają oni fachową pomoc. Możliwe będzie również przeprowadzenie badań, dzięki którym poznana zostanie przyczyna niepowodzeń. Należy zaznaczyć, że oprócz leczenie dolegliwości fizycznych, warto rozważyć pomoc psychologiczną.

Niepłodność problem psychologiczny

Niepłodność w znaczącym stopniu wpływa bowiem na naszą psychikę. Szczególnie obciążona psychicznie jest osoba, która boryka się z niepłodnością. Często boryka się ona z wyrzutami sumienia i poczuciem winy. Takiej osobie wydaje się nie raz, że jej partner zasługuje na kogoś, kto nie będzie miał problemów z płodnością. Partnerom osób niepłodnych również jest trudno.

Ważne, aby para wspierała się. Pomoc psychologa może być bardzo przydatna zarówno na etapie diagnozowania jak i leczenia niepłodności. Bardzo często w ośrodkach leczenia niepłodności pracują psychologowie. Dobrze byłoby się z nimi skonsultować, jeżeli czujemy, że problem niepłodności nas przerasta.

Poprzedni artykułJak bezpiecznie schudnąć
Następny artykułPokrzywa i jej lecznicze właściwości