Co powinienes wiedziec o osteoporozie

Osteoporoza jest najczęstszą na świecie chorobą kości, prawie powszechną u starszych kobiet z powodu zmian hormonalnych po menopauzie i spadku aktywności. Połowa wszystkich kobiet powyżej 45 roku życia ma jakieś rentgenowskie dowody osteoporozy, a w wieku 75 lat odsetek ten wzrasta do 90%. Osteoporoza występuje również u młodszych kobiet.

Czym jest osteoporoza ?

Osteoporoza jest zmniejszeniem gęstości mineralnej kości z powodu braku równowagi pomiędzy resorpcją a formacja. Najczęściej dotkniętą kością jest kość trapezowa na końcu  promienia w nadgarstka, kręgosłup i szyjka kości udowej.

Ryzyko związane z pierwotną osteoporozą może być następujące :

  • genetyczne,
  • hormonalne,
  • odżywcze,
  • lub związane ze stylem życia, takie jak ćwiczenia fizyczne.

Osteoporoza wtórna

Osteoporoza wtórna może być spowodowane przez chorobę podstawową lub narkotyki. Kość składa się z kolagenu oraz struktury mineralnej wapnia i fosforu, która nadaje kości jej twardość. Nieaktywność, starzenie się, problemy hormonalne i żywieniowe mogą spowodować utratę wapnia przez kość w różnym stopniu, czyniąc go bardziej podatnym na urazy.Oprócz poważnych złamań, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia mikrozłamań (złamań, które nie są natychmiast widoczne), ponieważ kość osłabia się.

wszystko na temat choroby osteoporozy

Aktywności fizyczna w osteoporozie

Aktywność fizyczna zwiększa gęstość kości u większości osób i powinna być zalecana wszystkim. Regularne ćwiczenia utrzymują masę kostną u kobiet po menopauzie i poprawiają ogólny stan zdrowia.

Suplementy wapnia mogą być stosowane w celach profilaktycznych, ale tylko pod nadzorem lekarza. Dobra dieta jest koniecznością. Kiedy osteoporoza powoduje ból, osoba powinna być jak najaktywniejsza, być może przy pomocy środków przeciwbólowych, aby zapobiec dalszemu pogarszaniu się stanu i osłabieniu mięśni.

 

Międzynarodowa Federacja Medycyny Sportowej  opracowała następujące zalecenia dotyczące osteoporoza:
1. Systematyczna aktywność fizyczna jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju i utrzymania zdrowego szkieletu. Działania, które koncentrują się na zwiększaniu siły mięśni, mogą być również korzystne, szczególnie dla kości.
2. Najnowsze dowody wskazujące na to, że rosnące kości są bardziej wrażliwe na obciążenia mechaniczne i aktywność fizyczną niż dojrzała kość, sugerują, że regularne ćwiczenia we wczesnym okresie życia mogą być ważnym czynnikiem w zapobieganiu osteoporozie w późniejszym życiu.
3. Nadmierny trening wytrzymałościowy może powodować zmiany hormonalne i zaburzenia miesiączkowania, a nawet niekorzystnie wpływać na strukturę kości.
4. Ćwiczenie fizyczne nie może być zalecane jako substytut hormonalnej terapii zastępczej w okresie menopauzy.
5. Działania poprawiające siłę, elastyczność i koordynację mogą pośrednio, ale skutecznie zmniejszać częstość występowania złamań osteoporotycznych poprzez zmniejszanie prawdopodobieństwa upadku. Powinny one zostać włączone do optymalnego programu ćwiczeń dla osób starszych.